Návod k montáži dlažeb
1. POKLÁDKA NA PÍSKOVÉM POSYPU
Tato metoda se doporučuje na místa zatížená provozem chodců, jako jsou cestičky, chodníky, či místa v kombinaci s trávníkem. a/ vyměnit vrchní vrstvu země (cca 20-30cm) za směs štěrku nebo kamenné drtě a následně zhutnit. Tuto vrstvu leze též nahradit cementovým stabilizačním roztokem. Kolem budov a na větších plochách je potřeba vytvořit spád min. 2% s ohledem na odvod vody. b/ po zhutnění podsypu vytvořit kladecí vrstvu z cca 3 cm písku, sloužící jako nosný podklad pro dlaždice, ale nikoliv k vyrovnání nerovností podkladu. c/ usadit plánovaný vzor dlaždic se stejnými velikostmi spár. d/ desky poťukat pomocí gumového kladiva, nepoužívat vibrační desku. Tu lze použít jen v případě zhutnění podsypu. e/ vyplnit spáry pískem nebo speciální spárovací hmotou.
2. POKLÁDKA NA MALTU
Tato metoda se doporučuje pro terasy, plochy okolo domů a bazénů a/ základy vytvořit zhutněním vibrační deskou cca 10-15cm vrstvy materiálu. Za podklad lze použít jednoduchý suchý beton. Základy musí zabezpečit pevnost a stabilitu podkladu s ohledem na působení zátěže a mrazu. Podklad dlaždic v interiérech a na balkónech tvoří příslušná cementový potěr nebo vyztužená betonová deska. b/ cementovou maltu (1 díl cementu a cca 6 dílů písku) nanést bodově (5 bodů pod každou desku – na okraje a na středu) c) položit dlažbu a poťukat kladivem. Malta by se měla rozetřít pod celou plochou desky. Pokládat dlaždice se stejnou velikostí spáry. Pokládku provádět za použití měření rovnosti povrchu. Při pokládání v interiérech či na betonovém podkladě, můžeme nanést lepící maltu pomocí zubového hladítka. Po usazení dlažby po ní nechodit 1 – 2 dny. d/ spáry vyplnit vhodnou spárovací hmotou.
3. HYDROFOBIZACE POVRCHU
Po spárování s technologickou pauzou cca 14 dní, je nutné u exteriérových aplikací provést hydrofobizaci líce dlaždic vhodným přípravkem s nízkým difuzním odporem ( Repesil ) Tato úprava výrazně sníží povrchovou nasákavost, omezí špinivost dlažeb, vznik podmínek pro růst mechů i pro tvorbu výkvětů. Udávaná životnost dodatečných hydrofobizačních úprav bývá kolem 5-7 let, poté je nutno úpravu obnovit. K běžnému čištění dlažeb se používá tlaková voda. Dlažby Realit nejsou vhodné pro pojezdové plochy.
Pro více informací kontaktujte technickou podporu společnosti Betontvar-Viko s.r.o. a to na tel. čísle +420 736 610 332, příp. na obklady@obklady-viko.cz.